ERA+ Projesi

"Entrepreneurship  for Rural Areas and Social Integration- Network for Guidance and Education (ERA+)" projesi ,yedi Avrupa ülkesinden on ortağın yürüttüğü bir ERASMUS KA2 Stratejik Ortaklıklar ,Mesleki Öğrenim ve Eğitim projesidir.

Hedefler: Potansiyel  girişimciler için  sanal öğrenme ortamı yaratmak, ortak ülkelerde okul, sivil toplum kuruluşları, KOBİ'ler ve  sosyal ve kültürel girişimcilerin katılacağı sektörler arası ağ oluşturmak, yerel ortaklar  ile birlikte  atölye çalışmaları, konferanslar vb düzenlemek, ağ oluşturmak, eğitim fuarları aracılığıyla projenin üreteceği OER(Açık Öğretim Kaynakları)yaygınlaştırmak,yüksek okul ve yaşam boyu öğrenme sağlayıcılarını,öğretim programlarına  projenin  üreteceği OER’leri almalarını teşvik etmek.

Örgün, mesleki eğitim ve yaygın eğitim metotlarını birleştirip, yeni bir eğitim programı oluşturarak yeni öğrenme fırsatları sunmak.Genç girişimcilerin kullanacağı e-öğrenme platformu için rehber oluşturmak, bir uluslarası sanal e-öğrenme platformu kurmak.

Proje çıktıları, liseler, gençlik örgütleri ve yetişkin eğitimi sağlayıcıları için yararlı olacak ve proje ortakları tarafından eğitim fuarlarında , çeşitli etkinliklerde , sergilerde yazılı tanıtım materyalleri  yoluyla yaygınlaştırılacaktır. 

Ayrıca, proje çıktıları,ortak kuruluşlar tarafından, diğer hedef gruplara, ülke ve kuruluşlara Internet yoluyla  transfer edilecektir. Proje ,ayrıca,dezavantajlı kişiler  için de  erişilebilir öğrenme fırsatları sunacaktır.


Proje Çıktılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

 

ERA+ Projesi Başladı


ERA+ projesi,16-17 Kasım 2015’te Piatra Neamt .Romanya’da yapılan ilk toplantıyla başladı.Koordinatör kurum ASCETIS’in evsahipliği yaptığı toplantıda yedi ülkeden on ortak kuruluş bir araya geldi.Toplantıda ortak kuruluşlar ‘’girişimcilik ve sosyal girişimcilik’’ konularının ülkelerindeki durumu hakkında sunumlar yaptılar ve bilgi alışverişinde bulundular.Toplantıda ayrıca projenin gerçekleştirileceği iki yıl boyunca izlenecek yol haritası gözden geçirilerek,bir sonraki toplantıya kadar tamamlanması gereken görevler için son tarihler kararlaştırıldı.Toplantıda derneğimizi başkanımız Gülhan Bütün ve proje yürütücüsü Ayşe Öztürk temsil etti. Proje ortakları ikinci toplantısını Nisan 2016’da İzmit’te gerçekleştirecek.

ERA+ Projesi 4.Workshop çalışması


ERA+ projesi katılımcılarımız; Dernek Başkanı Gülhan Bütün ve Proje koordinatörü Ayşe Öztürk başkanlığında 4. toplantısını 19/03/2016’da İzmit Sivil Toplum Merkezi’nde gerçekleştirdi. Toplantı şimdiye kadar yapılmış ve proje sonuna kadar yapılacak çalışmaların bir özet halinde koordinatör tarafından sunulmasıyla başladı. Proje faaliyetlerinden biri de genç girişimcilerimizin girişim fikirlerini  işe dönüştürmesi;Bu çerçevede iki ayrı grup halinde yapılan çalışmada ,öğrenicilerimiz iki yeni ‘’iyi uygulama örneği’’ni  proje ekibine sundular. Danışman öğretmenlerimiz Fatih Başarış ve Saime Kırşavoğlu rehberliğinde yapılan çalışmalarla,genç girişimcilerimiz bu iş fikirlerini  hayata geçirecekler. 

ERA+ Proje ekibinin GGM ziyareti


ERA+ Ekibi İzmit Belediyesi Genç Girişimciler Merkezini ziyaret ederek merkezin hizmetleri  hakkında bilgi aldı. Merkezin Müdürü Enis Göçer hali hazırda merkezde çalışmalarını sürdüren genç  girişimcileri tanıttı ve  yaratıcı fikirlerinin girişime dönüşme sürecini anlattı. Türkiye de belediye hizmetleri  içinde tek olan GGM genç  girişimcilere danışmanlık ve 12 ay boyunca hiçbir masraf olmaksızın merkez içinde büro kullanımına imkan veriyor.  Enis Göçer yaptığı sunumda  girişimciliğin temel unsurlarının “hedef,ekip ve sabır” olduğunu  söyleyerek  gençlerin girişimci olmaları konusunda cesaretli olmak gerektiğini anlattı.  Toplantı,  proje ekibimizin girişimcilik bilgileri ve yaratıcı fikirleri tartışılarak sona erdi.

PROJELER