SUMIGRE Projesi nedir?

Kocaeli Kültürel Gelişim ve Dayanışma Derneği (KOGED), 2017 yılı Teklif Çağrısı  döneminde AB Bakanlığı – Türk Ulusal Ajansı’na sunduğu ‘’Supporting Professional Development of Migrant –Related Educators ‘’ projesiyle  hibe almaya hak kazandı.KOGED ‘in koordinatörlüğünü yaptığı iki yıllık projede ikisi Türkiye’den olmak  üzere toplam 6 ülkeden 7 ortak kuruluş yer aldı. Proje ortakları, İngiltere, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan ve Hollanda’dan  kuruluşlardır.

‘’Göçmenlerle Çalışan Eğitimcilerin Mesleki Gelişimlerini Destekleme Projesi ‘’ nin başlıca amacı, bu eğitimcilerin profesyonel gelişimlerini desteklemektir. Ayrıca proje; sivil toplum kuruluşları ve  kamu kurumları arasındaki işbirliğini güçlendirerek , göçmenlerin yerel topluma entegrasyonu sürecinde ortaya çıkabilecek sorunların giderilmesi için birlikte çözüm üretme çabalarını artırmayı hedeflemektedir. Projenin ortaya koyacağı iki önemli çıktı ,Göç Raporu ve hedef grubun eğitimi için geliştirilecek olan e- Eğitim Programı’dır.


Erasmus+ Project Results portalında SUMIGRE projemiz hakkında genel bilgilere ve proje çıktılarına ulaşabilirsiniz:
 
 

SUMIGRE E-öğrenme kursuna davetlisiniz!


           ERASMUS + programı KA2 Stratejik Ortaklık çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz ‘’Göçmenlerle Çalışan Eğitimcilerin Mesleki Gelişimini Destekleme(SUMIGRE)’’ projemiz çerçevesinde ortkalarımızla birlikte geliştirdiğimiz E-Öğrenme Platformu yayında! Bulgaristan, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, İngiltere ve Macaristan'dan ortaklarımızla beraber hazırladığımız e-kurs materyalleri aynı zamanda tüm ortak dillere de çevrildi.
          E-öğrenme  programına erişmek için aşağıdaki adrese kayıt olun ve kursa başlayın: https://sumigrelearningmoodle.com/moodle/

SUMIGRE Projesi 2. ortaklık toplantısı için Prag'daydık


Koordinatörlüğünü KOGED in yaptığı SUMİGRE projesinin 2. Toplantısı Prag ‘da yapıldı.Schola Emprica ‘nın ev sahipliğini yaptığı toplantıda genel olarak projenin 1. Çıktısı ‘’Göçmen Raporu ‘’üzerinde  duruldu. Proje ortaklarının kendi ülkelerinde ki göçmenlerin durumu ile ilgili hazırladıkları rapor haziran ayından itibaren projenin web sitesinden indirilebilir. Her ortak kendi ülkelerinden iki iyi uygulama örneğini sundular. İyi uygulama örnekler sunulurken;

Devamını oku: SUMIGRE Projesi 2. ortaklık toplantısı için Prag'daydık

SUMIGRE Projesinin Başlangıç Toplantısını Yaptık


Derneğimizin  ‘’Supporting Professional Development of Migrant –Related Educators ‘’projesinin başlangıç toplantısı 18-19 Ocak tarihlerinde Otel Asya’da gerçekleştirdik. Koordinatörlüğünü KOGED Başkan yardımcısı ve proje yazarı Ayşe Öztürk ‘ün yaptığı projenin bu ilk toplantısında genel olarak projenin ana amacı, planlanan faaliyetler, çıktılar gibi temel konular üzerinde duruldu. Ayrıca misafirlerimiz, İzmit Tarih Koridoru gezisiyle şehrimizin tarihi yerlerini görme fırsatı buldular. Daha sonra İzmit Belediyesi’nin yürüttüğü bir proje olan’’ Al Shami Kitchen’’ı ziyaret ederek bizzat Suriyeli göçmen kadınların hazırladığı yöresel yiyecekleri tadarak  Suriyeli Mutfağı hakkında bilgi aldılar.

Bir sonraki proje toplantısının Nisan ayında Çek Cumhuriyeti’nde yapılmasına kararlaştırıldı.

Projeyle ilgili gelişmeleri ve haberlerimizi projenin web sitesinde ve Facebook sayfasında izleyebilirsiniz.

İnternet adresi: www.sumigre.eu  ve   Facebook sayfası: https://www.facebook.com/Sumigre.

SUMIGRE projesinin 4. Ortaklık toplantısı için Londra'daydıkSumigre 4. Proje toplantısı MRC tarafından düzenlenerek  6-7  Kasım tarihlerinde Londra ‘da yapıldı.Toplantının büyük bölümü E- Eğitim platformunun müfredatının geliştirilmesine ayrıldı.E- Eğitim platformu göçmenler ,sığınmacılar ve mültecilerle çalışan eğitimcileri hedefliyor.

E- Eğitim platformu ;Göçmenlerin insan hakları, kültürlerarası farkındalığın gelişimi, kültürlerarası yeterlilikler ve iletişim, eğitimde kültürel girişimcilik, eğitimde ayrımcılık ve ikinci dil öğretimi gibi temel konularda modüller içermektedi Toplantının ilk gününde, MRC kurumunun mültecilerle ilgili çalışan avukatı  toplantıya katıldı. Deneyimlerini  ve göçmenlere eğitim veren eğitimcilerin beklentileri hakkında bilgisini  paylaştı.

Devamını oku: SUMIGRE projesinin 4. Ortaklık toplantısı için Londra'daydık

PROJELER