KOGED Kadınlar Günü'nü Kutladı

                          

Sabancı Vakfı ''Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı''(BMOP) kapsamında , yürütülen "Konu Kadınsa" projesinde eğitim alan kadınlar, KOÜ Yrd. Doç.Dr. Ayşegül Gökalp Kutlu, Başiskele Belediyesi Proje Koordinatör Yardımcısı Öznür Altıntaş ve Dernek Başkanı Gülhan Bütün'ün katıldığı Kadınlar Günü etkinliği yapıldı. Etkinlik Sinema ve sonrasında yemek yenerek sona erdi.

KOGED Başkanı Gülhan Bütün "Hayırlı Olsun" Ziyeretinde Bulundu

                                               

KOGED  Başkanı Gülhan Bütün Şehit Selçuk Gökdağ İlköğretim eski  müdürü Sabahat Çarıkçı Ulucutso'yu ziyaret etti.Sabahat Hanım, BMOP Sabancı Vakfı Hibe Programı ''Konu Kadınsa ''projesinde okulunda proje ofisi kurmuş ve velileriyle birlikte proje çalışmalarına katılmıştı.

Sabahat Hanımı yeni okulu olan Hacı Halim Karslı İlkokulunda  çalışmalarına başlamıştır.Kendisine başarılar dileriz.

KOGED UNDP Danışma Kurulu Toplantısına Katıldı

         

     

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Milletler ToplumsalCinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women), Sabancı Vakfı’nın finansal destek verdiği, Sabancı Üniversitesi, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin işbirliğiyle yürütülen “Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı” (BMOP) Danışma Kurulu toplantısı Gaziantep’te yapıldı.

Hangi inançtan, siyasi görüşten, etnik kökenden olursa olsun, birbirleriyle eşit haklara sahip karşılıklı sevgi ve saygıyla bir arada yaşayan ruh sağlığı sağlam gençleri yetiştirmeyi hedeflemek gerektiğine işaret eden Sabancı, “Toplumsal cinsiyet eşitliğinin gelişmesi için önce toplumdaki yerleşik korkuları yenmek, güvensizlikleri yıkmak, bu konuya seferberlik anlayışı içinde yaklaşmamız ve hepimizin görev yapması gerekiyor. Evrensel insan hakları değerleriyle, sivil toplum örgütlerinin katılımıyla kızların ve kadınların insan haklarının korunması için kalıcı çözümler üretmeliyiz” şeklinde konuştu. 

KADINLAR MECLİSTE DAHA FAZLA YER ALMALI

Büyükşehir Belediyesi’nin Fatma Şahin öncülüğüne bütçelerin cinsiyete duyarlı biçimde yapılması için “Takip Birimi” kurduğunu aktaran Sabancı, kadınlara ve siyasi partilere, kadınların mecliste daha fazla yer almaları için çağrıda bulundu. 

BM Mukim Koordinatörü ve BM Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye temsilcisi Ingibjorg Gisladottir  ve BM Mukim Koordinatörü ve UNDP Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra konuşmalar yaptı.Konuşmaların ardından, Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı ile ilgili panel düzenlendi.Panele konuşmacı olarak katılan KOGED başkanı Gülhan Bütün ‘’Konu Kadınsa ‘’projesinde yer alan faaliyetler hakkında bilgi verdi ve bu projenin Kocaeli kamuoyunda ki farkındalığından bahsetti.

KOGED Kocaeli Dernekler Platformunda

Kocaeli’de faaliyetlerde bulunan dernekler ayda bir İzmit Belediyesi Meclis Salonunda toplanarak deneyimlerini paylaşıyorlar ve düzenledikleri faaliyetlerden diğer sivil toplum kuruluşlarını haberdar ediyorlar.23 dernek başkan ve üyelerinin katıldığı 16 Şubat toplantısının evsahibi olan Çölyak ve Fenilketonüri Derneği Başkanı Nesrin Atar derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

KOGED bu dernekler platformunda yer alarak yürüttüğü projeler hakkında bilgi vermiştir.

KOGED 5 Aralık Kadın Hakları Günü Paneli'nde

                                                                                                                                                

                                                                                                                                                          

Kadın Hakları Günü  dolayısıyla İzmit Belediyesinin düzenlediği Kadının Hakkı Vardır/Kadın Hakkı İnsan Hakkı konulu panele konuşmacı olarak katılan derneğimiz üyesi Sabahat Çarıkçı Ulucutsoy ,BMKadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı Sabancı Vakfı Hibe Programı''Konu Kadınsa ''projesini anlattı.

''Konu Kadınsa'' Projesi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda Kocaeli'de kamuoyu farkındalığının ve kadın duyarlığının artması yönünde faaliyetlerde bulunmuştur. Proje sonucunda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ile ilgili konular kamuoyunun ilgi alanına girmiş ve kentsel yaşamdaki uygulamanın kadınları nasıl etkileyeceği konusunda yerel yönetimlerin karar alma mekanizmalarında kadın bakış açısının yer alması gerektiği ortaya çıkmıştır.

 Projedeki diğer önemli  çalışma  ise Kocaeli Kültürel Gelişim ve Dayanışma Derneği, Kasaum ve Başiskele Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi ilk defa aynı masada ortak bir çalışma yapılmış olmasıdır.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve kadınların insan haklarının güçlenmesi  konusunda  çalışmalar yapacak olan diğer sivil toplum kuruluşlarına ''Konu Kadınsa ''projesi ile öncülük yaptığımıza inanıyoruz.

Kocaeli Kadın Sivil Toplum Kuruluşları KYÖD ‘de toplandı.

                                  

7 Kasım Cuma  günü saat 14:00 de Kocaeli Yüksek Öğrenimliler Derneği salonunda on altı kadın sivil toplum kuruluşu Kadın Kuruluşlarının  sorunları ve durum analizi araştırması ile ilgili bir toplantıya katıldılar .Toplantı Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr.F.Belkıs Kümbetoğlu başkanlığında yapıldı. Prof. Belkıs Kümbetoğlu Türkiyede ‘’Kadın Hareketi’’tarihi ile ilgili veri sağlanması için bu araştırmanın öneminden bahsetti. Toplantıya katılan Kadın Kuruluşları önce kendilerini  tanıttılar. Daha sonrada çalışmaları sırasında karşılaştıkları sorunlardan bahsettiler.Kadın kuruluşlarının daha  güçlenmesi için alınması gereken önlemlerden söz edilerek toplantı sonlandırıldı. Toplantıya dernek başkanımız Gülhan Bütün ve İngilizce öğretmenimiz Güzin Şar katılmıştır.

Duyurular

      

           

    

          

         

           

     


Copyright (c) KOGED 2014. Tüm hakları saklıdır.İzinsiz kullanılamaz.
Designed by mixwebtemplates.com